Ana Sayfa CİMER ŞİKAYET Cimer Portal şikayet hattı ve sonuç sorgulama sistemi

Cimer Portal şikayet hattı ve sonuç sorgulama sistemi

0
Cimer Portal şikayet hattı ve sonuç sorgulama sistemi

Cimer Portal şikayet hattı ve sonuç sorgulama sistemi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi ile vatandaşlar, her türlü talep, ihbar ve şikayetlerini cumhurbaşkanlığına iletebilmektedir. İşte, CİMER şikayet hattı ve sonuç sorgulama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ile birlikte vatandaşlar her türlü talep, ihbar ve şikayetlerini doğrudan cumhurbaşkanlığına iletebilmektedir. CİMER bu amaçla 20 Kasım 2006 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yasa ile kurulan bir web servisidir. 9 Temmuz 2018 tarihinde yapılan düzenlemeyle birlikte önceden BİMER olarak bilinen hizmetin ismi CİMER olarak değiştirilmiştir. CİMER, ‘’Millet ile devlet arasındaki iletişim köprüsü’’ sloganıyla hayata geçirilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olarak hizmete sunulan web servisi CİMER, vatandaşların şikayet ve dileklerini dile getirebildikleri bir sistemdir. Bu sistemden yararlanabilmek için vatandaşlar, mail, telefon ve fiziki posta ile iletişime geçerek her türlü sorunlarına cevap alabilir. CİMER her konudaki başvuruyu titizlikle inceleyip ilgili birimlere ulaştırıp ve sonuçlandıracaklarını ifade etmektedir. Buraya yapılan tüm başvuruların cevaplandırılması kanunidir ve tüm başvurulara 2 hafta içerisinde dönüş yapılmaktadır. Dönüş yapılmayan başvurulara ise en geç 1 ay içerisinde dönüş yapılması kanunen zorunludur.  CİMER’e istek şikayet ve öneride bulunmak için yapılan başvuruların hemen cevaplanması yasal bir zorunluluktur. Bu servis, doğrudan Cumhurbaşkanlığına iletilen sorun talep ve isteklerin cevaplanması için açılan hizmet sağlayıcısıdır ve CİMER sayesinde milyonlarca vatandaşın tüm sorunlarının anında çözüme kavuşturulmaktadır.

Cumhurbaşkanlığına hızlı ve güvenli ulaşım sağlamak isteyen vatandaşlar, Alo 150 ile doğrudan Cumhurbaşkanlığı hattına telefon üzerinden de istek öneri ve şikayette bulunabilir.

Cimer Şikayet Hattı İletişim

Cimer başvuruları cep telefonu üzerinden Alo 150 hattından yapılabileceği gibi e-devlet üzerinden de tüm tablet ve mobil cihazlarınızdan gerçekleştirilmektedir.

CİMER Şikayet  Başvuru 

Hattı

Cumhurbaşkanlığına doğrudan istek öneri ve şikayette bulunmak için E-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. CİMER başvuru ekranından TC kimlik numaranızı, adınız soyadınız, annenizin evlilik önceki soyadı ve cep telefonunuzu yazarak telefonun mesaj bölümüne gelecek onay kodunu göndererek başvuruda bulunup her türlü istek ve şikayette bulunabilirsiniz.

Kamu kurumları ve görevlileri ile ilgili istek, öneri, şikayet ve ihbarlarınızı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) hizmetini kullanarak veya 150 numaralı çağrı merkezini arayarak iletebilir ve başvurunuzun durumunu kolaylıkla takip edebilirsiniz.

CİMER Şikayet Hattı ve Sonuç Sorgulama

CİMER’de istek, öneri, ihbar bilgi edinme hakkı ve şikayet başvurunuzun sonucunu takip no ile sorgulama imkanınız bulunmaktadır. Vatandaşların hangi konuda olursa olsun yapacakları tüm başvurulara ve dilekçelere en geç 30 iş günü içerisinde gerekçeli olarak cevap verilmektedir. Bu bir yasal zorunluluktur.  Bilgi Edinme Hakkı dilekçelerine yapılan başvurular ise kanun gereği en geç 15 iş günü içerisinde cevaplandırılmaktadır. İki farklı başvuru türünün de iki farklı sonuçlanma süresi vardır. Başvuru yapanlar yine aynı ekran üzerinden başvuru sorgula bölümünden yaptıkları başvuruların cevaplarını kolaylıkla görüntüleyebilirler. Yaptığınız her türlü öneri istek şikayet başvurularını sorgulama aşamasını takip etmeniz gerekmektedir.

 CİMER Şikayet Hattı ve Sonuç Sorgulama için iki yol vardır:

 Bunlardan ilki Alo 150 CİMER telefon numarasını arayarak bilgilerinizle beraber başvurunuzun sonucu sorgulayabilmek diğeri ise CİMER başvuru sorgulama ekranından  başvurularınızın sonucunu ve akıbetine  ait tüm detayları da görüntüleyebilmektir.

CİMER Portal

CİMER, istek öneri ve şikayette bulunmak isteyen yurttaşlar, CİMER PORTAL üzerinden TC kimlik numarası ve şifre yazarak her türlü yazılı istekte bulunabilirler. Şifre almak için şifremi unuttum linkinden kimlik numaranızı ve cep telefonu bilgilerinizi doldurup şifre talebinde bulunabilirsiniz. Böylelikle cep telefonunuza gönderilecek şifre ile giriş yaparak kullanıcı işlemlerini tamamlayıp açılan sayfa üzerinden her türlü talebinizi Cumhurbaşkanlığına iletebilirsiniz.

CİMER de Gizlilik

Başvuru yaparken kimlik bilgilerinizin görüntülenmesini istemiyorsanız başvurularınızı gizli olarak gerçekleştirebilirsiniz.  Bunun için  yapmanız gereken şey ise başvuru sırasında başvuru tipini  ihbar olarak seçmektir. Kimlik bilgilerim gizlensin seçeneğini tıklayarak tüm kimlik bilgilerinizi gizleyebilirsiniz. Başvuru sonucu ise yine e-posta hesabınıza gelecektir.

CİMER Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır?

CİMER şikayet dilekçesi için öncelikle e-devlet üzerinden giriş yapmalısınız. Daha sonra şikayet formunuzu doldurmanız yeterli olacaktır. Ekranda da görüldüğü üzere kimlik bilgilerini ve tüm bilgilerinizi eksiksiz doldurduktan sonra açılacak başvuru detayı ekranına şikayetinizi istek, görüş, öneri, ihbar, şikayet, bilgi edinme hakkı gibi konu hangisi ile alakalıysa o kutucuğu seçmelisiniz. Daha sonra ise şikayetinizin kısaca özetini çıkan ekrana yazarak başvuruyu tamamla ekranı üzerinden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bilgi edinme hakkı başvuru sonucu 15 gün içinde cevaplanacaktır. Diğer istek öneri ihbar ve şikayet başvurularının cevaplanma süresi kanunen 30 iş günüdür. Şikayet dilekçesi doldurup başvuruda bulunan kişilerin başvurularının sonuçlarını etmeleri gereklidir. Gizli olarak başvuruda bulunan kişilerinde ihbar nitelikli başvurularının sonuçları gizlilik politikası nedeniyle sonuçları mail adreslerine gönderilmektedir.

CİMER Başvuru 2020

İstek, öneri ve ihbar niteliğinde CİMER başvuruları e-devlet üzerinden elektronik ortamdan yapılabileceği gibi ALO 150 veya yukarıdaki yazılı dilekçe ile başvurular telefon, faks, elden posta ile de başvuru yapılabilmektedir.

Posta ile başvurular için adres bilgileri:

Başvuru Adresi: CİMER TC Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe – Ankara

Tel: 0 (312) 583 60 00

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x