Ana Sayfa CİMER PORTALI CİMER şikayet ve başvuru sorgulama nasıl yapılır? 2019 Cimer başvuru sorgulama

CİMER şikayet ve başvuru sorgulama nasıl yapılır? 2019 Cimer başvuru sorgulama

0
CİMER şikayet ve başvuru sorgulama nasıl yapılır? 2019 Cimer başvuru sorgulama

CİMER şikayet ve başvuru sorgulama nasıl yapılır? 2019 Cimer başvuru sorgulama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) şikayet ve başvuru sorgulama nasıl yapılır? İşte 2019 CİMER başvuru sorgulama ve başvuru kanallarına ilişkin ayrıntılar.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi, vatandaşların sorduğu soruları yanıtlayan ve sorunların çözümünü sağlayan bir sistemdir. İntenet ortamından hızlı bir şekilde iletişim kurulmasını sağlayan CİMER’e e-Devlet üzerinden, faks, telefon veya posta ile başvuru yapılabilmektedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine yürürlüğe giren CİMER ile öneriler, şikayetler ve isteklerden herhangi biri seçilir ve Cumhurbaşkanlığı’na ulaştırılır.

e-Devlet ile CİMER başvurusu nasıl yapılır?

e-Devlet ile CİMER başvuruları https://www.turkiye.gov.tr/cimer-basvuru-sorgulama adresinden yapılmaktadır. Sisteme T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresiyle giriş yapan bir kişi vatandaşlık sorgulama adımını tamamlayarak şikayet, istek ve öneri bildiriminde bulunabilmektedir.

Online başvuru yapmayan kişiler postayla da CİMER başvurusu yapabilir. Başvuru dilekçesinde başvuru sahibinin ismi, soy ismi ve T.C. kimlik numarasıyla posta adresiyle iletişim adresleri yazılır. Posta yoluyla yapılan CİMER başvuru yanıtı da postayla gerçekleşir. Bundan dolayı postayla yapılan CİMER başvuruları 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Posta yoluyla başvurular için adres; Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe-Ankara’dır.

Telefon ve faksla CİMER başvurusu  

CİMER başvuruları intenet veya posta yoluyla yapılabildiği gibi telefon ve faks yoluyla da yapılabilir. Telefon başvuruları 0312 525 55 55 numaralı telefon numarasıyla yapılır. Başvuru yapıldığı tarihten itibaren en fazla 3 gün içerisinde işleme alınır.

BİMER kapandı mı?

Başbakanlık İletişim Merkezi BİMER ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Sistemi CİMER aktif olarak kullanılabilmekteydi. Geçtiğimiz yıllarda siyasi alanda yapılan değişikliklerin sonucunda Başbakanlık sistemi artık mevcut değil. Bundan dolayı Başbakanlık sistemi BİMER kapandı ve tek kanal üzerinden başvurular yalnızca CİMER’den alınmaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x