Ana Sayfa CİMER PORTALI Cumhurbaşkanlığı’na artık soru sorulamıyor

Cumhurbaşkanlığı’na artık soru sorulamıyor

0
Cumhurbaşkanlığı’na artık soru sorulamıyor

Cumhurbaşkanlığı’na artık soru sorulamıyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yani CİMER üzerinden Cumhurbaşkanlığına ve cumhurbaşkanlığına bağlı kurumlara artık soru sorulamıyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yani CİMER üzerinden başvuru, şikayet, talep ya da soru sormak istediğiniz zaman hangi kurum ile ilgili başvuruda bulunmak istiyorsanız işaretleme yapmanız gerekiyor.

Ancak yeni bir güncelleme ile Cumhurbaşkanlığı seçeneği kaldırıldı, bu güncellemeden dolayı Cumhurbaşkanlığına bağlı olan Anadolu Ajansı, TRT, MİT, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Türkiye Varlık Fonu gibi kurumlara soru sorulamayacak.

Bunun nedeni ise sistemden Cumhurbaşkanlığı seçeneğinin kaldırılmış olması.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, vatandaşların CİMER üzerinden “menemeni soğanlı mı yapalım soğansız mı yapalım” sorusunu sorduklarını, bu soruya Cumhurbaşkanlığının yanıt vermesini eleştirdi.

CİMER NEDİR

Cimer’in temelleri 2006 yılında çıkarılan başbakanlık genelgesinin yürürlüğe girmesi ile devlet ve vatandaş arasında kurulan halkla ilişkile uygulaması Bimer yani Başbakanlık İletişim Merkezi ile atıldı.

Bimer, vatandaşların soru sorma, bilgi edinme, şikayet etme, başvuruda bulunma ve dilekçe hakkını kullanmasına dair kanun kapsamında devletin resmi bir sistemi altyapısıyla kuruldu.

Aynı Sistem 2015 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yani CİMER adı ile kuruldu.

Ancak parlamenter sistemin kaldırılmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kurulduğu için, 2018 Haziran ayında başbakanlık makamı ortadan kaldırıldığı için Bimer yani Başbakanlık İletişim Merkezi ile Cimer yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi birleştirildi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x